Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir ? Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir ?

dijital-pazarlama-nedir

Dijital Pazarlama Nedir ? Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir ?

 

Değişen ve gelişen  dünyada teknolojinin hayatımızdaki yeri önemi değişti. Bu değişimin en büyük sebeplerinden internet teknolojisini insanların hayatlarının her alanlarında kullanması oldu taşınabilir tabletler mobil cihazlar ve kullanımının artması firmaların ,kuruluşların bu yeni oluşan mecranın önemini kavramasına sebep oldu Bu durum dijital pazarlama diye bir sektörün oluşmasını sağladı.Firmalar İnternetin hayatımızın her yerinde olduğunu gördüklerinde dijital ortamdan pazarlamak ve marka bilinirliğini arttırmak için bu alanı önemseyip ciddi bütçeler ayırmasına sebep olmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’de 29 Milyonu aşan ve giderek artmaya devam eden internet kullanıcısı olması ülkemiz yatırımcılarının geçte olsa dijital pazarlamanın önemini giderek daha iyi algıladıkları ve bu sektöre büyük yatırımlar yaptıkları görülüyor.

Dijital Pazarlamanın En Çok Kullandığı Kanallar

A. Mobil Uygulama
Mobil cihaz kullanımlarının hızla arttığını son yıllarda pazara ulaşmak arz yaratmak büyük markalar kadar kobilerde mobil uygulamalara hızlı bir geçiş evresine uyum sağlamak için gerekli adımlar atmaya başladı. Çünkü müşteriler zamandan ve mekandan bağımsız erişim ve etikileşim sağlamak istiyor. Büyük firmaların dijital pazarlamada öne çıkarak satışlarını arttırdığı reklam ve satış odaklı mobil pazarlanmayı kullandığı gözükmektedir. Büyümek isteyen doğru planlamayla pazarda daha fazla hedef kitlesine ulaşmak rekabette avantaj sağlamak isteyen firmalarında bu uygulamaya geçiş sağlamaları gerekmektedir.

B. Seo
Seo ingilizce olarak Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu kelimesinin baş harflerinden oluşur. Arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar.
İnternet kullanımının büyük seviyelere ulaştığı zaman dilimindeyiz ve bu nedenle arama motorlarında hedef kelimelerde üst sıralarda olmak müşterilerin bize değil bizim müşterilerimize ulaşmamıza yarar 🙂

C.Sosyal Medya

Değişen dünyada klasik pazarlamadan dijital pazarlama geçiş evresinde firmaya ve sektöre vizyona misyona hedefe göre değişiklik gösteren sosyal medya stratejileri oluşturarak müşterilerle kolay etkileşimi sağlamasında büyük pay elde edilmiştir.

D.Adwords
Google Adwords, dünyanın en büyük arama motoru olan Google’da doğal arama sonuçlarında geride kalan web sitelerini açık arttırmalı Tıklama Başına Maliyet (TBM) sistemiyle işletmenizin sağladığı hizmet veya ürünlerle alakalı olarak aranan kelimelerde sitenizin Google aramalarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan ücretli bir araçtır.

E. Mail Marketing

Pazarlama mesajlarının firmanın kendine özgü stratejisiyle doğrudan ulaştığı pazarlama araçlarından bir tanesidir.

Amaçları  :
Yeni hedef kitlelere ulaşmak.
Mevcut müşterilerin memnuniyetlerini arttırmak için
Müşterileri kampanyalardan haberdar etme ve mevcut müşterilerin tekrardan almasını sağlamak.

Yazar Hakkında

Erdi ÇATAN

2 Comments

  • Dijital pazarlamada yeri olmayan kurumlar yavaş yavaş tükenme sürecine girdi. Her şirket bu online pazarlama yöntemlerini kullanacak yatırımlar yapmalıdır. Yazınız özet bilgi niteliğinde olup, okuyanlara önemli bilgiler vermektedir.

Yorum Yaz

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu