Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar Ve Ne Kadar Maaş Alır

Dijital-pazarlama-uzmanı-ne-kadar-maaş-alır

Dijital Pazarlama : Basit anlamıyla değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurmuş pazarlamanın elektronik ( dijital ) ortamda  yapılmasıdır. Dijital pazarlama hizmet ve ürünlerin müşterilerin ilgisini çekmek, satışların artışını, müşteri iletişimi ve etkileşimini geliştirmek ve arttırmak için stratejileri belirleme, uygulama ve ortak çalışma yapacağı diğer birimlere  uygulatma görevini üstlenen bir birimdir. Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama ile amaçları aynı olsa da işlevsel anlamda çok farklıdır. Dijital pazarlama internet pazarlaması ve online pazarlama olarakta bilinmektedir. Dijital Pazarlama pazarlamaya göre daha ölçülebilir ve interaktif kabul edilir. Dijital pazarlamacılar internet aracılığı ile daha kısa sürede daha yakından müşterileriyle ilişki ve etkileşim kurabilmesi ve müşterilerinde aynı şekilde daha çabuk geri bildirimde bulunması firma ve müşteriler için büyük kolaylık sağlamaktadır. Dijital pazarlama uzmanları çeşitli stratejilerle ve  dijital ortamda reklam kampanyalarını oluşturmakla, müşteri ilişki yönetimini kontrol etme, kurumsal markalaşma algısını oluşturma görevlerini üstlenmektedir. Deneyimli bir dijital pazarlama uzmanının firmasına büyük cirolar elde ettireceği için dünyada ve yavaş yavaşta ülkemizde bu mesleğe gereken önem fazlasıyla artmaktadır. Ülkemizde bu mesleğe ait hiç bir akademik eğitim bulunmadığı için dijital pazarlama uzmanı açığını bu alana yan sektörlerde görev veya eğitimini almış kişiler tarafından büyük bir geçiş gözlemlenmektedir. Dijital pazarlamanın uzun bir geçmişi olmamasının da bu sektöre geçişte büyük katkısı olmuştur. Sektöre girmeyi düşünen arkadaşlar bu avantajı değerlendirmek için henüz geç kalmış değilsiniz bu açıktan hala yararlanabilirsiniz. Dijital medya, eğlence, haber, alışveriş ve sosyal etkileşimin kısacası günlük hayatın giderek büyüyen kaynağıdır. Dijital medya uzmanlarının hakim olması gereken konular rakip analizi, arama motorları, sosyal medya, tanıtım ve reklam faaliyetleri, hedef kitle belirleme ve o kitleye ulaşma ve başarılı bir içerik yöneticisi olmak zorundadır. Ve karlılığı arttırmak ve maliyeti azaltacak stratejiler belirlemelidir. Raporlama hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Dijital Pazarlama ile ilgilenmek isteyen arkadaşlar Dijital Pazarlama Nedir Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir adlı yazımı okumalarını tavsiye ederim.
Makalede kısaca açıklamış olduğum dijital pazarlama kanalları hakkında makaleyi okuyarak ilk adımı atmış oldunuz ve bu kanallar hakkında kendinizi geliştirmeye başlarsanız dijital pazarlama uzmanı olma konusunda büyük bir adım daha atmış olacaksınız Unutmayın bu sektörde görev alan kişiler sizden zeki değil çalışarak insanın isteyipte yapamayacağı şey yoktur.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?
İşe yeni başlayan dijital pazarlamacının maaşı 1250 TL – 1600 TL arası
1-4 Yıl deneyimi olan bir uzman 1.600 TL – 3500 TL arası
Profesyonel başarılı firmasına yüksek  cirolar kazandıran ve firmasına büyük katkı sağlayan Dijital Pazarlama Yöneticileri kendi maaşlarını kendileri belirlemektedir .

Yukarıda vermiş olduğum maaş  aralıkları her firma veya her sektör için geçerli değil genel olarak ortalama  maaşlardır.

Yazar Hakkında

Erdi ÇATAN

21 Comments

Yorum Yaz

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu