SEO

Dizin Nedir ? Dmoz Nedir ? Nasıl Kayıt Olunur ?

dmoz-nedir-dizin-nedir

Dizin Nedir 

Dizin internet sitelerini içerik bazlı kategorilendirerek aranılan websiteleri daha kolay bulunmasını sağlayan sistemlerdir.
Arama motorları algoritmik yapıyla sitelere botları gönderirken dizinler ise dizin editörleri tarafından tek tek kontrol edilerek onaylanır. Arama motorları bu nedenle arama sorgularında düzgün ve doğru sonuç vermekte bazı durumlarda yetersiz kalıyor eskiden black seo yöntemleriyle site içerikleriyle alakasız konularda bile arama motorlarıyla üst sıraya çıkabiliyorlardı. Arama motorları bunların önüne geçebilmek için aldığı önlemlerden bir tanesi de kaliteli dizinlerin görüşlerine de önem vermeye başladı. Arama motorları tarafından dürüst ve kaliteli dizinlere kayıtlı olmayı başaran siteler ödüllendirildi. Kaliteli dizinlerin başında dmoz gelmektedir.
dmoza kayıt olma
Dmoz Nedir
Dmoz (Directory Mozilla ) Açık dizin olarak adlandırılmaktadır Dmoz ücretsiz giriş yapılan bir dizindir ve editörleri tamamiyle gönüllü ücretsiz olarak görev yapmaktadır. Kalitesiz sitelerin dmoz’da kayıt olmasına izin verilmez. Dmoz açık kaynak mantelitesin de kurulmuştur %100 Özgür ve bedava olan ve arama motorları gözünde önem gören en büyük dizindir. Dmoz editör seçimlerinde ince eleyip sık dokumakta her kategorisine o konuya hakim kişileri seçer örneğin bir yazılımla  ilgili kategoriye yazılımdan çok iyi anlayan editörler görevlendirilir Bu nedenle kolay kolay her site dmoz’a kayıt olabilmeyi başaramaz Dmoz’a kayıt olabilmek için özgün ve kaliteli bilgilendirici siteler kayıt olmayı başarmaktadır.
Dmoz’ Nasıl Site Eklenir ?
Sitenizi eklerken doğru kategoriyi seçiniz genel kategori başlıkları yerine alt kategorileri tercih etmeniz onay işleminizi kolaylaştıracaktır.
Sitenizi sadece bir defa kaydettirin sitenizi tekrar tekrar onaylanmadığı için Dmoza kaydettirmeye çalışmayın Dmoz editörleri sizi spamcı olarak algılar kaydolma işleminiz sonsuza kadar yalan olabilir 🙂 Adres bölümüne sitenizin tam adresini yazın “http://www.erdicatan.com” gibi. Açıklama bölümüne sitenizi öven abartılı sözleri asla yer vermeyiniz ve tekrar eden kelime gruplarından kaçınız sade ve sitenizi kategorilerinizi,sitenin amacını yazınız çünkü karşınızda google botları değil tamamen site içeriğinize hakim canlı kanlı Dmoz editörleri vardır 🙂
Sitenizin tüm bölüm ve sayfalarının çalışması ölü linklerden uzak site tasarımlarının kaymış bozulmuş olmamasına dikkat ediniz ve sitenizin her tarayıcıda düzgün bir şekilde çalıştığına emin olunuz İçeriğinizin özgün içerik olması Dmoz’a kayıtta size yardımcı olacaktır.İçerisinde gizli keywordler, birçok siteyle link değişimi yapan siteler, reklam dolu sayfalar Dmoz’a asla kayıt olamazlar.

 

Yazar Hakkında

Erdi ÇATAN

22 Comments

  • Bende sitemi ekledim ama editörlerden onay gelmedi bir türlü.Forumlarda ücretli ekleyenler var onlardan mı yardım alsam acaba.

    • Hasan Bey , sitenizin dmoz standartlarına uygun olduğunu düşünüyor ve sitenizi yukarıda belirttiğimiz kriterlerde dmoz’a kayıt ettirdiyseniz dmoz edittörleri tarafından spamcı damgası yememek için beklemenizde fayda var dmoz tarafından başvurulduktan 1-2 ay hatta daha uzun süre bekletildikten sonra kabul edilen bir çok site mevcut güzel bir dille dmoz’a mail atmanız onay işleminizi hızlandırabilir

  • Birçok kez aralıklarla standartlara uygun olarak sitemizi eklemeye çalıştık fakat artık bazı katagorılerdekı adminler tahminimce paralı olarak kayıt yaptırıyolarmış.

  • Dmoz’a 3 defa başvurdum bir sitem için sanırım kontrol bile edilmedi kaç aydır. Bir kaç sene önce çok daha önemliydi benim için dmoz ama gerçekten işleyişinde sıkıntılar olduğunu düşünmeye başladım.

  • Dmoz dizinine sitemizi kayıt yaptırabilmemiz için sitelerimizin hangi kriterlere uygun olması gerektigine nereden bakıyorum ? bu konuda bilgi alabilecegim bir sayfa varmı ?

  • DMOZ’a başvurma sürecinde önemle dikkat edilmesi gerekenler kesinlikle TDK’ye uygun imla kuralı olmadan yazılmış makaleler ve bu makalelerin özellikle tamamen özgün kendiniz tarafından benzersiz şekilde yazması. Konuların birbiriyle olan bağı ve sitenin temizliği bunlara uyduktan sonra herkes doğru iletişim ile inanın site yaşı ne olursa olsun DMOZ’a kayıt olabilirsiniz.

  • Dmoz’a kayıt olmak için başvuruyu doğru şekilde yapmak gerekir. Uygun dizin, uygun başlık ve uygun bir site dmoza kayıtta olmazsa olmazdır. İkinci bir konu ise, söz konusu dizinin editörünün aktif olup olmamasıdır. Aktif bir editörü yoksa dizinin, dmoza eklenmek aylar yıllar sürebilir.

  • Günümüzde önemini yitirdiğini söyleyenler olsada aslında DMOZ arama motoru robotlarının sıklıkla gezdiği ve referans aldığı en kaliteli dizin sitesidir dünyada rakibi olmayan DMOZ a kayıt olabilmek için arkadaşın konuda yazdığı bilgiler dahilinde kesinlikle imla kurallarına uygun yazılar yazmanız ve sitenizin kalitesi ilk plandadır DMOZ’a girmek için asla para ödemeyin herşeyi legal yoldan emeğinizi ile yapın, makale için teşekkürler.

  • Dmoz’un seo ve google açısından önemi çok büyük. Buradan alınacak backlinkler hayat kurtarır derecesinde 🙂 Vermiş olduğunuz bilgiler sayesinde bende dmoz’a kayıt için şansımı deneyeceğim. Teşekkürler.

Yorum Yaz

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu