Sosyal Medya

Sosyal Medya Yönetiminin Firmalara Katkısı

sosyal-medya-pazarlaması

Teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte bundan her meslek grubunun etkilendiği gibi pazarlama ve reklam sektörlerinin de etkilenmemesi beklenemezdi. Web 2.0 teknolojisinin temelleri üzerine inşa edilmiş kullanıcı ile etkileşime geçmenin en kolay yöntemlerinden bir tanesi şirketlera ait sosyal medya hesaplarıdır. Sosyal medya artık müşterinin de elini güçlendirdi. Artık firma müşteri ile etkileşim halinde ve elinde sosyal medya gibi çok güçlü bir silah var.
Online itibar yönetimi kavramı teknolojik gelişmeler sayesinde ortaya çıkan ve firmalar için en önemli meselelerden bir tanesi halini almıştır. Klasik medya anlayışında tek taraflı olarak sağlanan iletişim kavramı sosyal medya sayesinde çift taraflı bir iletişim ağının kurulmasına sebep oldu. Bu teknolojik devinim yeni meslek gruplarının peydah olmasına sebep oldu. Bunlardan bir kaçı sosyal medya uzmanlığı, dijital pazarlama uzmanlığı, seo uzmanı, içerik editörü, kategori yöneticisi gibi birçok popüler meslek grupları …
sosyal-medya-ajans-Geleneksel medyada yapılan reklam dönüşümleri doğru bir şekilde ölçülemediğini tam tersine dijital reklamcılıkta yapılan en ufak bir satış analiz edilebilmektedir. Dijital mecranın pazarlama alanında bu kadar büyük bir pay almasının sebepleri saymakla bitmeyecek kadar çok fazladır.
Müşteriyi demografisini ( yaş, cinsiyet, yer, ilgi ) bu kadar kesin net bilgilerle ölçümlendirilebilinen bu zamana kadar başka bir kanal oldu mu ?  Doğru hedef kitlesine hiç bu kadar ulaşmak kolay olmamıştı.
Teknoloji sayesinde açılan bu yeni pazardan firmalar paylarını arttırmak için mücadele etmektedir. Büyük kurumların yapmış olduğu gibi kobiler’de bu dijital pazar’da yer almak istediğini görüyoruz. Fakat bilgisayardan iyi anlayan yeğenlerin yapabileceği bir konu değildir sosyal medya’da pazarlama stratejisi kurmak ve yönetmek. Doğru profesyoneller ile çalışılmadığı taktir de yukarıda belirtmiş olduğum tüm meslek gruplarının faydasından çok zararını görürsünüz.

Yazar Hakkında

Erdi ÇATAN

7 Comments

  • Milletvekillerinin ve Büyük Ölçekli kurumsal firmaların dahi sosyal medya için özel bir danışman ile çalıştığını düşünürsek,Sosyal medyanın maddi ve manevi önemi ortaya çıkıyor.

  • Sosyal medya gerçekten günümüzde çok önemli konumda. Bu yüzden bu önemi yararımıza çevirmek için, profesyonel destek almak şart. Faydalı bir konu olmuş.

  • Artık büyük firmalar bile sosyal medyanın kuvvetini anlayıp bünyelerinde ya bununla alakalı bir birim oluşturuyorlar ya da deneyim kazanmış sosyal medya danışmanlarıyla çalışıyorlar. bunlar tanıtımın en hızlı şekilde en çok kişiye ulaşması anlamına da geliyor tabi.

  • Bu sektörün içinde birisi olaraktan yazdıklarınıza katılıyorum. Sosyal medya’da ölçümleme gerçekten çok önemli. Firmalara sektörel olarak hedef belirlemesinde büyük katkılar sağlıyor.

  • yazdıklarında %100 haklısın artık büyük tüm firmalar sosyal medyanın kuvvetini biliyorlar

Yorum Yaz

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu