Sosyal Medya

Facebook Üzerinden Reklam Verme

images

Dijital Pazarlamacının kullandığı reklam yöntemlerinden bir tanesi de facebook reklamlarıdır . Türkiye en çok facebook üyesi bulunan ülkeler arasında ilk açıldığı günden bu yana yer almaktadır. Ülkemizin en son verilere göre 34 milyon kullanıcısı bulunmaktadır bu nedenle facebook gibi büyük sosyal medyalar önemli bir pazar yeri haline gelmiş bulunmaktadır. Facebook kullanıcı potansiyeli sadece genç nüfusu değil, aynı zamanda satın almaya hazır internete ve teknolojiye ilgi duyan kariyer sahibi insanları da kendi bünyesinde bulunduruyor . Sosyal medya reklamları en ucuz ve en etkin reklam kanallarının başında gelmesi ve hedef kitleye uygun reklam verilebilirliği ile revaçta olan reklam verme aracı olarakta kullanılmaktadır Facebook Reklamları Facebook Profil bilgilerine göre hedefleyebilir potansiyel müşterilerinizi  yaşı, yeri, eğitimi, ilişki durumu, en sevdiği film, müzik ,mesleği ve çok daha fazlası gibi toplu verilere erişmek ve kendi reklamları için çok daha doğru hedef kitleye ulaşmak isteyen  reklamverenler için kullanılabilir.Ve reklamları istediğiniz hedef kitleye özel filtreleyerek daha az maliyetle yaptığınız analizlerle daha doğru potansiyel taşıyan müşterilere ulaşmanız mümkün olacaktır. Facebook reklam maliyetlerini sizin belirleyebilmeniz bu reklam kanalını cazip hale getiren diğer bir özelliktir.Yerel’e hitap eden bir kurumsanız reklam verirken yerel ve ve bölgesel olarak hedef belirleyebilirsiniz.. Örneğin satış hedefiniz samsunda spor malzemeleri satan bir firma olsaydınız spor ile ilgilenen bölgede yaşayan 18 ile 40 yaş aralığındaki insanları sadece onlara reklam gösterilmesi için rahatça profil bilgileri sayesinde hedeflenemeniz mümkün olacaktı.
Facebookta reklam verme maliyetlerinizi stratejinize göre iki yöntemden bir tanesini seçerek başlayabilirsiniz .

CPM ve CPC

CPM ( Cost per Mille ) Nedir ?
CPM’nin açılımının anlamı 1000 gösterim başına ücrettir. Örneğin  CPM olarak 7 TL’ olarak belirlediyseniz  verdiğiniz reklamın 1000 kez gösterimi karşısında 7 TL ödeyeceksiniz demektir.

CPC (Cost per Click ) Nedir ?
CPC’nin açılımının anlamı tıklama başına ücrettir. Tıklamalar için ödeme yapıyorsanız,birinin reklamınıza yada  sponsorlu haberinize her tıklamasında belirlemiş olduğunuz fiyatı ödemiş olursunuz.

facebook sayfa içi
Facebook Reklam Vermek
Buradan
reklam oluşturun  linkine tıklayarak facebook reklam verme sayfasına giriniz. Birinci aşamada ziyaretçilerin ulaşmasını istediğiniz websitenizin adresini yazın, sonrasında reklam için bir başlık ve açıklama yazın. Bu adımda son olarak görünecek resminizi yükleyiniz. Bir sonraki adım ise hedef belirleme. Facebook kullanıcıları yaş, cinsiyet, ilgi alanları gibi bilgilerini zaten paylaşıyorlar ve siz de bu adımda reklamınızın hangi yaş grubuna (yaş aralığına) gösterileceğini seçebilirsiniz. Bunun yanında ilanınızı sadece erkek ya da bayan kullanıcılara gösterilecek şekilde ayarlamanız mümkün bu sizin reklam vermek istediğiniz hedef kitlesine göre değişir. Kullanıcıların ilgi alanları ve bağlantılarına göre de gerekli alanları doldurmanız gerekiyor. Burada olabildiğince çok ilgi alanı ve bağlantı seçmektense konunuzla en ilgili olan alanları seçerseniz daha doğru bir ziyaretçi profiline sahip olacaksınız.

 

 

 

Yazar Hakkında

Erdi ÇATAN

36 Comments

 • ben genelde adwords kullanıyordum. fakat son zamanlarda facebook a yöneldim. çünkü insanlar sürekli facebookta oluyor ve sağında solunda gördükleri tanıtımlar dikkatini çekiyor ve tıklayıp geliyor. ayrıca kupon kodları sayesinde bütçe arttırılmasıda çok güzel.

 • Facebook’dan reklam vermenin ziyaretçi trafiğine etkisini bilmeyen yoktur zaten benim merak ettiğim bu reklamlardan sonra sitem akılda kalacak mı ziyaretçiler şöyle bir site vardı deyip geri gelirler mi yani bu reklam satış amaçlı mı yoksa isim duyurma amaçlı mı olucak ?

 • aynı zamanda bunun seoyada katkısı var sosyal pingletme gerçekten etkili bir yöntem. teşekkürler erdi çatan

  • Ben SEO’cu değilim ama yaptığım işlerde bir şeyin farkına vardım. Sizin doğal olarak yaptığınız paylaşımlarda ki linkler reklamlarınızda ki linklerden daha çabuk ve üst sıralarda indexleniyor. Belki rastlantı olabilir ancak Ofis Mobilyaları sektöründe olan bir firmaya 6 aylık bir Sosyal Medya desteğim oldu.Sosyal Medya’dan sonra adwods ve Facebook reklamlara yöneldiler SEO için daha katkısı olur diye ama takip ettiğim kadarıyla linkleri daha fazla geriledi. Tabi burada aktiflik faktörü de söz konusu.

 • Ben reklam verdim fakat ödeme yapamıyorum bir türlü.Paypal da kabul etmiyorlar, o şekilde kaldı.bilmiyorum ne olacak.

 • Özellikle gönderiyle etkileşim veya sayfa beğenisi için reklam verildiğinde verimli sonuçlar alınabiliyor. FB reklamlarının en iyi yanlarından biri ise, ulaşılan kişinin etkinliği sonucu bir arkadaşının daha organik şekilde aynı veya benzer bir etkileşimde bulunma olasılığı.
  Açıkçası en iyi reklam yöntemi…

 • Facebook reklamları çeşitli sektörlerde yüksek oranda geri dönüşüm sağlayabiliyor. Ki bunu ayrıntılı biçimde anlatmışsınız. Teşekkürler.

 • Facebookta bir sürü fake hesap olduğunu düşünürsek google adwords’ ün yine de bikaç adım önde olduğunu düşünüyorum. Ama reklam verilebilecek sağlam firmaların ortaya çıkmasi, sektörü daha da hareketlendirecektir tabii.

 • Günümüzde En Etkili reklam artık sosyal medya reklamları olmustur buda demektirki reklamlarımız facebook ve diğer sosyal medya mecralarında yayınladıgımızda daha etkili verim almak kaçınılmazdır. Satış sitelerinden tutun organizasyon firmalarına kadar günümüzde bir çok firma facebook reklamları ile karşımıza çıkıyor

  • Bulunduğunuz iş yaptığınız sektöre göre değişir bu durum aslında e-ticaret ile ilgileniyorsanız ve özellikler 18-35 yaş arası bayanlara hitap eden giyim veya takı sektörüyle ilgileniyorsanız facebook reklamları üzerinden olumlu olarak yüksek geri dönüşüm elde edeceğinizi taahhüt edebilirim

 • Biz de yakın zamanda hem Facebook sayfamızın tanıtımı, hem de buraya gelen kişilerin sitemizdeki bilgilerden faydalanması amaçlarıyla reklam vermeyi ciddi ciddi düşünmekteyiz. O yüzden reklam türlerinin tanıtımı açısından güzel bir yazı olmuş, tebrikler.

 • Sizce bir haber sitesi olarak facebook reklamları nekadar anlamı ve verimli olur? Sonuçta haber sitesi sadece ziyaretçi talep ediyor. Reklam verirken gösterim mi önerirsiniz yoksa tıklama başı mı?

 • reklam vermeyi düşünenler için iyi bir kaynak, düşük bütçe ile başlanabilir, eğer ki büyük bütçe olacaksa uzmandan yardım almak daha iyi olur.

 • Ben reklam Vermek istedim 7 lira dio 5 gün diyorum 262 çıkıyor benimi keklemeye çalışıyor acaba 🙂

  • Düzgün optimize edildiği sürece tıklama başına 0.01 e kadar maliyet düşürtülebilinmektedir.

 • Paypal ile ödeme yapabilmek için VPN ile reklam yöneticisi araçlarına girin. Ama VPN’i ayarlamadan önce sitenin dilini İngilizce olarak ayarlayın. Diğer türlü Paypal ile ödeme yapamazsınız.

 • facebook reklam verme gerçekten çok avantajlı dilediğiniz kategoride kimin görmesini isterseniz direk reklam gösterimi o kişilere yapabiliyorsunuz.

Yorum Yaz

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu