Dijital Pazarlama Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Pazarlama İçin Önemi

sosyal-medyanın-pazarlama-için-onemi

Sosyal medya nedir ?
Sosyal medya konusunda herkesin kabul ettiği net bir anlam açıklaması mevcut değildir. Fakat basitçe web 2.0’ın temelleri üzerine inşa edilmiş kullanıcı tarafından oluşturulan paylaşılan etkileşim sağlanan internet tabanlı uygulamadır.
Sosyal medya geleneksel medya tanımları gibi sadece tüketenlerin değil kullanıcı bazlı içerik üretenlerin olduğu mecradır.İlk başlarda geleneksel medya patronları veya sosyal medyanın önem açısından klasik medyanın yanına yaklaşamayacağı konusunda ahkam kesen klasik medya savunucuları şu anda sosyal medyaya ve diğer dijital mecralara uyum sağlayabilmek için ne kadar çok uğraştıklarını ve bu nedenle çok büyük paralar harcadığını hepimiz görüyoruz.
Tanınmış bir başarılı bir köşe yazarının takipçileri kadar hatta daha fazla sayıda takipçisi olan blog yazarlarını biliyoruz. Sosyal mecraya erişim kolaylığının avantajlarının yanı sıra bu erişim kolaylığı nedeniyle dijital mecranın kirlenmesi ve rekabetin fazla olması nedeniyle sosyal medya paylaşımlarına kullanıcıların daha seçici hale gelmesi gerektiği aşikardır.
Sosyal-medya-pazarlaması-

Sosyal Medyanın Pazarlamaya Etkileri
Pazarlama alanında sosyal mecra müşteriyi anlama,ihtiyacı analiz etme konularında sosyal medyanın  katkıları son derece önemlidir.
Pazar araştırmasına,müşteri analizlerine büyük meblağlar harcamak yerine sosyal medyayı doğru stratejilerle kullanarak ve çeşitli sosyal medya takip yazılımları sayesinde bunu artık kolaylıkla gerçekleştirebilmektedirler.
Veri analiz araçları hakkında bilgi sahibi olmak için linkte belirttiğim daha önceden
yazmış olduğum makaleme göz atabilirsiniz. http://www.erdicatan.com/site-sahipleri-icin-veri-analiz-araclari/

Sosyal medyanın pazarlama üzerindeki etkisi sadece pazar araştırmaları değildir.
Sosyal medya pazarlamanın iletişim ve reklam kısmında da başarılı bir şekilde kullanılabilinmektedir.
Sosyal medya, mesajların kitlelere tek yönlü olarak yayılması değil, bireyler arasında yer alan karşılıklı diyalogların gerçekleştirilmesidir.
Diğer pazarlama çeşitlerine yapılan harcamalar azalırken firmaların sosyal medya pazarlaması harcamaları günden güne daha da önem kazanır hale gelmiştir.
Geleneksel medya da olduğu gibi Reklam ajansları dijital platformlar için yeni yapılanmalara gitmekle kalmayıp sadece dijital alanda hizmet veren reklam ajansları kuruldu.
Sosyal ağlar avantajları olduğu kadar dezavantajları daha doğrusu riskleri de bulunmaktadır.
Şirketlerin sosyal ağ yönetimleri sosyal ağlarda aktif kişiler tarafından yönetilmesiyle değilde hem iletişim hemde sosyal ağlar konusunda deneyimli uzman ekip tarafından yönetilmesi gerekmektedir.
Aksi taktirde şirketler sosyal mecralarda bulunmanın avantajını değil dezavantajını yaşayacaklardır.
Kurumsal kimliğinden ödün vermek istemeyen firmalar bu konuya dikkat etmek zorundadırlar.
Firmalar, mevcut müşterilerine ulaşmak, güven vermek ,yenilerini kazanmak, marka imajlarını korumak ve bilinirliklerini arttırmak için giderek artan oranda sosyal medyayı kullanmaktadır.Sürdürülebilir sosyal medya pazarlaması, işletmelerin, tüketicilerle kolay bir şekilde iletişim kurmalarını sağlayan sosyal medyayı bütünleşik pazarlama iletişimine katmaları, kısa vadeli hedeflerinin yanında uzun vadeli hedeflerine yönelik strateji belirlemeleri ve stratejileri doğrultusunda
hareket hedeflerine yönelik strateji belirlemeleri ve stratejileri doğrultusunda hareket ederek sosyal medyayı olumlu bir mesaj kanalı olarak kullanmalarıdır.Yunus Emre Sarıgülün hazırlamış olduğu İşletmemeniz için başarılı bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmanın 10 adımı adlı slaytı incelemenizi tavsiye ederim

Yazar Hakkında

Erdi ÇATAN

7 Comments

  • Hocam emeğinize sağlık gerçekten güzel bir makale olmuş, bir hususta sosyal medyayı beğenmeyen bazı patronlara iyi değinmişsiniz 🙂

  • Sosyal medya her yerde,her alanda etkin.Özellikle ticaret alanında gerçekten öne çıkmaya başladı.Makale güzel,Emeğe Saygı.

  • Sene olmuş 2014 . 2015 demeye ramak kala korkuyorum ki ekmek almak için yakında tek bir tuşa basacağız. Bir 5 sene içerisinde sektör tamamen gelişecek ve sosyal medya olmadan nefes alamayan insanlar olarak kalacağız. Paylaşım güzel teşekkürler.

  • sosyal medyada pazarlama yapabilmek için öncelikle ciddi bir yatırım ve zamana ihtiyaç var. bir çok firma bu konuda tamam ben sizin anlaştım yarın hemen sipariş alayım, binlerce yeni beğeni olsun fln gibi beklenti içindeler. Bu da büyük bir hayal kırıklığına sebebiyet veriyor açıkçası.

Yorum Yaz

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu