Dijital Pazarlama

Viral Reklam Nedir,Viral Reklam Çalışmaları

viral-reklam-nedir

Viral pazarlama nedir ? 
Viral virüs anlamına gelen ve bu pazarlama yöntemine virüs gibi yayılma potansiyeli taşıyabildiği için verilmiştir. Viral reklam özellikle Amerikada senelerdir çok etkin bir şekilde kullanılan reklam modellerinden bir tanesidir.Ülkemizde pazarlama alanlarında özellikle online satış yapan e-ticaret firmaları tarafından zekice uygulandığını gözlemledik.Bu konuda o kadar başarı sağladılar ki çektiği viral reklamlar haber kanallarına konu oldu. Viral reklam modeli o zamanlar ülkemizde yeni yeni kullanılan reklam modeli olduğundan dolayı videoların viral olduğu uzun süre anlaşılamadı. Türkiye’de başarıyla uygulanmış viral reklama örneklerden bir kaç tanesini inceleyelim.

Eski sevgilisine kızıp onun bütün eşyalarını gittigidiyor.com’da satışa çıkarmış ve bunun videosunu video paylaşım sitelerinde yayınlamış gibi gösterilmiştir.Bu harika viral o zamanlar Gitti Gidiyor’un o zamanlar da yöneticisi Hakkı Arıkan’a aittir.Hakkı Arıkan şuanda Markafoni’de Grup Pazarlama Direktörlüğü görevini yürütmektedir.

Başarılı viral reklamlarından bir tanesi de THY’nın evlilik teklifi kampanyasıdır.3 aylık zaman diliminde 14 farklı ülke dolaşan ve 650 kişiye evlilik teklifine giden sözleri söyleten genç, yolculuk esnasında parçalanan ayakkabılarını gösteriyor. Daha sonra 450 ayrı video için 14 ülke dolaştığını, 260 saat ve 452 bin millik uçak yolcuğunu yaptığını söyleyen genç, bu uçuşların bir bölümünü puanları sayesinde bedavaya getirdiğini söyleyerek ateşi ediyor. 🙂

Viral pazarlama yapmadan önce “hedef kitle”çok doğru belirlenmesi gereklidir. Viral reklam’da da diğer reklam modellerinde olduğu gibi çok kişiye ulaşmak yerine doğru kişilere ulaşılması gereklidir.Örnek verecek olursak lüks villa satış pazarlaması için yapılan bir viral reklamlamın gençlere,üniversite öğrenci kitlesinde deyim yerindeyse patlama yaratması direk olarak satışa yansımayacaktır bu yüzden viral reklam çalışmasında öncelikle hedef kitle çok iyi belirlenmeli ve hedef kitleye göre viral stratejileri doğru şekilde belirlenmeli ve viral reklamın alt yapı çalışmaları hazırlık aşamaları ve proje kısmı için zaman ve emek harcanmalı.
Yukarıdaki belirttiğimiz başarılı olmuş viral çalışmaları dışında binlerce viral çalışması boşa gitmiş hedefine ulaşamadan çöpe gitmiştir.
Fazla kişilere ulaşamamış maliyeti çöp olmuş viral çalışmalarından daha da korkunç olanı ise viral reklamda olumsuz kötü yorum veya şikayetler tavan yaptığı durumlarda viral reklam ağızdan ağıza reklamın dijital söylemi olduğu için önüne geçmek çok meşakatli olacak olumsuz sonuçlara neden olacaktır.
Markanızın viral sonucunda almış olacağı o kötü imajdan kurtulabilmek için kriz yönetimleri kurulacak,projeler geliştirilecek fakat zaman alacak belkide bu imaj düzeltme çalışmaları sonuç vermeyecektir.
Bu nedenle viral reklam çalışmaları önemsenmeyecek basite alınacak reklam yatırımları değildir.
Viral reklamın asıl amacı (doğru viral çalışmaları) reklamda müşteriye doğrudan mesaj vermek yerine içsel duygulara inilerek gizli ( subniminal ) mesaj verilmesidir.

Ülkemizde kısa zamandır devam eden yeni viral yöntemine ufakta olsa değinmeden geçmemek gerekir.Bu yeni kavramın adı Advergame
Advergame’yi viral oyun olarakta nitelendirmek mümkündür 🙂
Advergame, basitçe anlatacak olursak İnternet reklamcılığının, kullanıcıyı sıkıcı reklamlardan kurtararak hem eğlendirmek hemde marka bilinirliğini artırmak için hazırlanan oyun reklamlarına denir.Mobilin bu kadar yaygınlaşmasından sonra Facebook,İphone,Android üzerinden ürünü ön plana çıkartacak marka değerine katkıda bulunacak markaların marka bilinirliliğini artırması amaçlı yapılan yeni çeşit reklam modelidir Advergame ile en yakın zamanda detaylı bir makale yazmayı planlıyorum.

Yazar Hakkında

Erdi ÇATAN

2 Comments

Yorum Yaz

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu